Kopiowanie treści zabronione

Potencjalna możliwość leczenia depresji za pomocą marihuany

Działanie substancji zawartych w żywicy konopi indyjskich jest bardzo złożone, a ich właściwości są dopiero poznawane. Wszystko wskazuje na to, że za pomocą marihuany można leczyć raka, lekooporne formy padaczki, a także cukrzycę. Nieco bardziej zaskakujące jest to, że za pomocą marihuany być może da się leczyć także depresję.

Wpływ marihuany na samopoczucie

Obiegowa opinia panująca pośród wielu użytkowników rekreacyjnych marihuany głosi, że konopie, gdy są nadużywane, mogą prowadzić do zaburzenia nastroju oraz mogą pogłębiać istniejące stany depresyjne. Opinie te są przynajmniej częściowo potwierdzone za pomocą badań medycznych. Skąd więc głosy, że może być odwrotnie?

THC i jego wpływ na postrzeganie świata

W grudniu 2013 roku w czasopiśmie medycznym European Neuropsychology opublikowano wyniki interesujących badań prowadzonych przez zespół holenderskich lekarzy. Wynika z nich, że THC zaburza zdolność do prawidłowej identyfikacji stanów emocjonalnych, jednak wyłącznie w odniesieniu do stanów negatywnych. Oznacza to, że osoba poddana działaniu THC nie ma problemów z rozpoznawaniem i identyfikowaniem emocji pozytywnych w sobie i w otoczeniu, ale ma takie trudności, gdy próbuje identyfikować emocje negatywne.

Jak i może być wpływ THC na depresję?

Wyniki badań są co najmniej interesujące, ponieważ sugerują, że za pomocą THC można leczyć osoby, które mają zaburzone mechanizmy identyfikowania emocji. Osoby chore na depresję dokonują błędnej identyfikacji emocji w otoczeniu i przypisują im wartość negatywną. Skutkuje to negatywnym nastawieniem, które oddziałuje bezpośrednio na stan zdrowia. Jeżeli THC zaburza proces identyfikowania negatywnych emocji, to oznacza, że może rozbijać utrwalone schematy poznawcze, które powodują u chorych na depresję stałe obniżenie nastroju.

Czy marihuana może leczyć chorych na depresję?

Wyniki badań holenderskich lekarzy rzucają nowe światło na THC i sugerują, że za pomocą marihuany być może da się leczyć stany depresyjne. Aby jednak było to możliwe, konieczne są dalsze badania, ponieważ wciąż nie wiadomo w jaki sposób pogodzić zaburzanie identyfikacji nastrojów negatywnych z pogarszającymi nastrój skutkami długotrwałego użytkowania THC. Jeżeli jednak uda się to zrobić, wówczas możliwe, że leczenie depresji stanie się kolejnym zastosowaniem medycznym konopi.